Krągła sylwetka Marilyn Monroe, niewymuszony luz Jane Birkin, charakterystyczna Twiggy, anorektycznie szczupła Kate Moss oraz wykreowana i totalnie „zrobiona” Kim Kardashian. Każda inna, każda piękna na swój sposób – sprawdź jak zmieniały się kanony kobiecego piękna na przestrzeni lat.
Duża pupa, płaski brzuch, wysportowana sylwetka, symetryczne rysy twarzy, pełne usta, długie oraz gęste rzęsy. Tak dzisiaj większość z nas chce wyglądać. Skąd się biorą trendy? Zawsze ktoś je wyznacza. Dziś mamy na to słowo – influencerka. Co ciekawe słownik Worda nie zna go i podkreśla mi je na czerwono! Zanim to słowo jednak weszło do popkultury także mieliśmy do czynienia trendsetterkami, które sprawiały, że kobiety chciały wyglądać tak jak one. Takie zjawisko to coś znacznie więcej niż zwykłe trendy. Przemiany społeczne i kulturowe oraz ważne wydarzenia historyczne mają wpływ na wygląd kobiet.
Lata 20
Lata 20 to czas emancypacji kobiet. Otrzymały prawa wyborcze, pracowały zawodowo, prowadziły samochody, a w czasie wojny przejęły obowiązki mężczyzn. Wykonując typowo męskie zadania, dotychczasowe stroje stały się dla kobiet zbyt niewygodne i niepraktyczne. Po pierwszej wojnie światowej nastąpiła rewolucja w sposobie produkcji tkanin, która wpłynęła na obniżenie ich cen. Od tej pory moda nie była przeznaczona wyłącznie dla elit. Nastąpił przełom ku nowoczesności. Jedną z najważniejszych osób, które wpłynęły na modę w tamtym okresie była Coco Chanel. Wyswobodziła kobiety ze sztywnych gorsetów, ubrała je w spodnie i zdjęła z głów cudaczne kapelusze. Ceniła sobie elegancję, prostotę, sztuczną biżuterię oraz ubrania z najwyższej jakości materiałów.

Lata 50
Bogactwo wzorów, kolorów i festiwal kobiecości – tak najłatwiej opisać kobiecą modę lat 50. U szczytu sławy były wtedy Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Grace Kelly oraz Sophia Loren. Co wtedy noszono? Najczęściej rozkloszowane sukienki i spódnice z wyraźnie zaznaczoną talią. Po ciężkich latach wojny, kobiety mogły wreszcie porzucić skromność i na nowo rozkwitnąć. Kobiety w tym okresie podkreślały swój biust stanikiem typu bardotka oraz talię i pupę odpowiednio skrojonymi sukienkami. Nosiły spodnie cygaretki, szmizjerki, dopasowane kardigany oraz rozkloszowane sukienki. Czy zauważyłyście jak wiele elementów garderoby powróciło dzisiaj do mody? Piękne czasy!

Lata 60
W czasach swingującego Londyny bezsprzecznie królowała Twiggy. Uwiodła świat chłopięcą sylwetką. Nosiła krótkie włosy, miała piękne, duże sarnie oczy, podkreślone charakterystyczną czarną kreską i grubą warstwą tuszu do rzęs. Jej chłopięca uroda wyparła z mody słodki i kobiecy kanon pin-up girls. Nosiła krótkie trapezowe sukienki. Nastała era minispódniczek wylansowanych przez Mary Quant .

Lata 70
Lata 70. to era wolności, naturalizmu oraz buntu. Łamano konwencje, eksperymentowano, szukano nowych zaskakujących rozwiązań. Jak nosiły się wtedy kobiety? Te zainspirowane Jane Birkin nurtem hippisowskich pokochały dzwony, hafty, luźne tuniki, motywy zwierzęce i kwiatowe.
Z drugiej strony zapanował także trend kultowego Studia 54. Modne były dyskotekowe kreacje, błyszczące kombinezony, cekiny, metaliczne stroje, złoto, lajkra oraz oszałamiające sukienki – istna „Gorączka sobotniej nocy”. W Studio królowały wtedy m.in. Bianca Jagger, Diana Ross, Anna Wintour, Liza Minelli.

Lata 90
Lata 90 to bezsprzecznie okres czasu, o którym wiele z nas chciałoby zapomnieć. Szaleństwo i kicz! Królowały wtedy Spice Girls, Britney Spears, ale także zjawisko piękne top modelki: Christy Turlington, Cindy Crawford, Claudia Schiffer oraz Naomi Campbell.
Wiele modeli ubrań z tamych lat powróciło i dzisiaj z chęcią je nosimy. Na przykład mom jeans – spodnie z jasnego denimu z podwyższonym stanem, podwiniętymi nogawkami, pięknie podkreślające kobiece kształty. Do tego nieziemsko wygodne! Kolejne hity tamtego okresu to m.in.: krótkie bluzki odsłaniające pępek, martensy, koszule w kratę, sandały z rzemykami oraz chockery – naszyjniki wiązane wokół szyi.
Lata 90 dały nam także Kate Moss. Do dziś kopiujemy jej nonszalancki styl oraz na pozór zwyczajne ubrania: jeansy, biały t-shirty, skórzane ramoneski, klasyczny trencz. Kate stała się fenomenem i świat oszalał na punkcie normalności. Nie było w niej sztuczności, sylikonu, tony makijażu. Zapoczątkowała modę na chude, pozbawione krągłości ciało.
Lata 2000
Wysoka, chuda, długonoga modelka z dużymi piersiami, długimi, gęstymi włosami i wysportowanym, zdrowo wyglądającym ciałem, – to jest ideał kobiety z 2000 roku. Wysportowane i piękne ciało, które doskonale wygląda w bikini, to wzór do naśladowania w nowym millenium.

Jak dzisiaj kobiety chcą wyglądać? Chcą mieć dużą i jędrną pupę. Za wzór, chociaż przerysowany uchodzi m.in. Kim Kardashian, czy Nicky Minaj. Dzisiejsze czasy z jednej strony wydają się kobietom bezlitosne. Fakt, nie jest łatwo żyć w czasach kultu cielesności. Nie jest łatwo żyć w świecie, w którym zdjęcie pozwala utrwalić na zdjęciu każdą, nawet najdrobniejszą niedoskonałość. Nie jest łatwo być prawdziwą, żywą kobietą wśród starannie wyretuszowanych i komputerowo poprawionych i wygładzonych ciał. Ale czas powiedzieć dość.
Moje piękno to moja sprawa i mam odwagę oraz potrzebę, aby wyglądać tak jak chcę! Kto jest ze mną?