Wszyscy kochamy lato, uwielbiamy wylegiwać się w ciepłych promieniach słońca i ładować baterie przed nadchodzącą jesienią. W czasie wakacji wyglądamy lepiej, skóra nabiera zdrowych rumieńców i wydaje się zdrowsza. Słońce ma jednak także negatywny wpływ na kondycję naszej cery. Ekspert Clareny, kosmetolog Edyta Sędłak radzi jak zadbać o skórę po lecie.
Lato to wyjątkowo trudny czas dla naszej skóry. Niezależnie od tego, jak dokładnie dbaliśmy o ochronę skóry, wymaga ona odnowy i regeneracji. Jak więc zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne, żeby pomóc jej szybko wrócić do odpowiedniego stanu?
Co lato “zrobiło” z nasza skórą?
Oprócz przebarwień wynikających z ekspozycji skóry na słońce, pod skórą także dzieją się procesy, wpływające na jej kondycję. Degradacji ulegają struktury kolagenu, tworząc nadmiar wolnych rodników, które odpowiadają za procesy przedwczesnego starzenia się skóry. Mogą doprowadzić do występowania poważnych schorzeń skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie filtrów UV i innej ochrony przed słońcem. Po powrocie z wakacji niezbędne mogą okazać się następujące kroki: rozjaśnianie, nawilżanie i odbudowa mikroflory. Nie każda cera będzie potrzebowała wszystkich trzech kuracji. Dobrze jest rozpoznać potrzeby skóry i na nie odpowiedzieć.
Jak pielęgnować skórę po lecie?
Rozjaśnianie będzie potrzebne skórze, która była narażona na nadmierną ekspozycję na słońce. Po lecie mogą się pojawić przebarwienia, których warto się pozbyć, aby skóra odzyskała swój koloryt, a najlepiej zabrać się za to już kilka tygodni po powrocie z urlopu. Peelingowanie twarzy i pielęgnacja kremami rozjaśniającymi, mogą zdziałać cuda. Wybierając kosmetyki z zawartością witaminy C, dodatkowo wesprzemy skórę w walce z fotostarzeniem.
Produkty z zawartością stabilnej formy witaminy C odmładzają poprzez syntezę kolagenu i elastyny, rozjaśniają przebarwienia hamując produkcję melaniny i redukują te już istniejące. Ponadto uszczelniają naczynka krwionośne, łagodzą rumień, działają silnie antyoksydacyjnie.
Nawilżenia potrzebuje skóra sucha, lub przesuszona. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze nawilżenie zapewnia kwas hialuronowy, dlatego warto wybrać kosmetyki, które mają go w składzie. Maski, peelingi i kremy mogą być stosowane przez cały rok.
Kwas hialuronowy jest także nieoceniony w medycynie estetycznej. Doskonale wypełnia zmarszczki, zapewniając efekt. Usieciowany kwas hialuronowy to stabilna, plastycznie układająca się w skórze i tkance podskórnej substancja. Pozostaje w niej – w zależności od rodzaju preparatu – ok. 6-8 miesięcy.
Odbudowa mikroflory z pewnością przyda się skórze wrażliwej czy atopowej. Kosmetyki z aloesem i witaminą E będą łagodzić podrażnioną skórę i wspomogą jej regenerację. Zawartość probiotyków w kosmetykach ustabilizuje układ odpornościowy skóry, zapewni jej ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, jednocześnie dostarczając składników odżywczych.
Skóra trądzikowa po lecie może potrzebować wsparcia w walce z nadprodukcją sebum i wypryskami. Aby jak najszybciej pomóc skórze powrócić do stanu sprzed wakacji, konieczne będzie stosowanie masek, peelingów i kremów matujących. Nie można też zapominać o toniku, który przywraca skórze naturalne pH i przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji. Syntenol A jest nieocenionym i najlepszym jak dotąd znanym pogromcą trądziku. Wyraźnie zmniejsza produkcję sebum i hamuje namnażanie się bakterii i grzybów, a dodatkowo łagodzi stany zapalne.
Każda pielęgnacja domowa powinna być uzupełnieniem specjalistycznych kuracji w salonach kosmetycznych. Z pewnością każdy kosmetolog pomoże dobrać zabieg odpowiedni dla potrzeb skóry i poleci kosmetyki, które będą wsparciem w walce z niedoskonałościami oraz przywrócą skórze zdrowy wygląd i dobrą kondycję na lata.
Kosmetolog – Ekspert Clarena – Edyta Sędłak